Hoppa till innehållet

Förmånligare medlemskap för dig som är ung och uppskattar rena vattendrag – kom med!

Vi vill bjuda med flera unga i vår förening! Därför kommer vi att ta i bruk ungdomsmedlemskapet 1.1.2023 för vår växande skara 15–25-åriga medlemmar.

Bild: Miika Karppinen

Håll Skärgården Ren rf:s årsmöte hölls i april, och på mötet beslöts att medlemsavgiften för 2023 är 50 euro. På extra föreningsmötet den 15.11 beslöts om tillägg av ett ungdomsmedlemskap. Som ung medlem kan du vara med om att stöda vår verksamhet med låg tröskel. Avgiften för ungdomsmedlemmar år 2023 är 25 euro.

Ifall du är intresserad av att röra dig vid vattnet, uppskattar rena vattendrag och har miljömedvetenhet nära ditt hjärta, så är HSR rf rätt förening för dig! Våra medlemmar är alla de som vill stöda vår verksamhet och göra gott för vår vattenmiljö.

Som medlem får du:

  • Sälle-klistermärket som ett bevis på ditt medlemskap och att du uppskattar en ren vattenmiljö
  • tidningen Sälle två gånger om året
  • ett elektroniskt medlemsbrev med varierande medlemsförmåner
  • möjlighet att hyra HSR rf:s Notstuga till medlemspris. Stugan ligger på Trunsö i Nagu yttre skärgård.
  • tillgång till alla Sälle-tjänster
  • utnyttja din rösträtt på årsmötet

Håll ögonen öppna – vi kommer att berätta mera om förmånerna!